Priručnik za usklađivanje zakona
Tokom rada institucija za ravnopravnost spolova na izmjeni i dopuni zakona uočeno je više mogućih konkretnih pristu- pa izmjenama pojedinačnih zakona. oni sežu od izmjene načela zakona, preko uvođenja kvantitativne ravnopravno- sti u upravljačkim tijelima i na radnim mjestima istog stup- nja složenosti, pa sve do davanja prednosti kandidatima određenog spola prilikom procesa imenovanja na funkcije ili zapošljavanja. također, iako se može činiti da je to samo formalnost, pažnju treba obratiti i na korištenje gender sen- zitivnog jezika, jer ipak ne treba podcijeniti utjecaj forme na formiranje svijesti u društvu.1
U članu 30. Zakona propisana je obaveza:
“Svi državni i entitetski zakoni, kao i drugi odgovarajući propisi uskladit će se s odredbama ovog zakona, najkasnije u roku od 6 mjeseci.”
Pored toga, međunarodni standardi u oblasti ravnopravnosti spolova su “živi instrumenti” koji neprestano mijenjaju obaveze država u pogledu osiguranja mehanizama za ravnopravnost spolova. opće preporuke UN komiteta za eliminaciju diskriminacije žena su obavezujuće smjernice za države članice, kojima se tumače odredbe konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena. O primjeni ovih smjernica u pravnom sistemu Bosna i Hercegovina je dužna izvještavati u periodičnim izvještajima i na osnovi tih izvještaja će UN komitet za eliminaciju diskriminacije žena donositi svoje zaključke za Bosnu i Hercegovinu.
Zaključnim komentarima komiteta za eliminaciju diskriminacije žena za Bosnu i Hercegovinu, usvojenim na trideset petoj sjednici, 15. maj – 2. juni 2006. godine, tačka 16. i 20.:
“16. Preporuka Komiteta je da zemlja članica ubrza postu- pak harmoniziranja zakona kako bi se ispoštovala obaveza utvrđena Zakonom o ravnopravnosti spolova (član 30, stav 2), kao i svim članovima Konvencije, te kako bi se usposta- vile procedure za uspješnu provedbu i primjenu navedenih zakona.”
Ova preporuka se direktno tiče harmonizacije zakonodavstva i svih drugih propisa na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini sa zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH. Ovo je jedna od najbitnijih aktivnosti svih organa koji su- djeluju u kreiranju zakonodavstva i drugih propisa, pa samim tim i organa uprave u okviru njihovog djelokruga rada.