(Sarajevo, 24. i 25. april 2025. godine)
Sudije i tužioci iz Federacije Bosne i Hercegovine učestvovali su u radionici “Teret dokazivanja u predmetima diskriminacije“. Prisutni su se bavili praktičnim i doktrinarnim aspektima dokazivanja diskriminacije kao i ključnih proceduralnih pravila, uz podršku eksperata Adnana Kadribašića. U skladu s ključnim prioritetom 9 iz Mišljenja i Analitičkog izvještaja EU o BiH, Bosna i Hercegovina tokom pregovora o pristupanju EU mora unaprijediti i uspostaviti sistemske antidiskriminacijske mjere i stvoriti pravičnije i pravednije društvo. U ovom procesu, uloga pravosudnih institucija iz cijele zemlje je nezamjenljiva. Kroz praktične primjere i analizu sudske prakse, sudijama i tužiocima se pružaju konkretna znanja potrebna za dosljednu primjenu ovih zakona, uključujući i poseban tretman rodno zasnovane diskriminacije.
Edukaciju je otvorio Samir Numanović, direktor Gender Centra FBIH, koji je u svom uvodnom obraćanju naveo važnost saradnje sa pravosudnim institucijama te je ovim putem istakao “Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH, zajedno sa Zakonom o zabrani diskriminacije, postavlja jasne obaveze sudovima da postupaju u skladu sa principima ravnopravnosti i zabrane diskriminacije Ova obuka ima ključnu ulogu u jačanju kapaciteta pravosuđa Federacije BiH za efikasniju zaštitu od diskriminacije. Primjena pravilnih standarda dokazivanja, posebno tereta dokazivanja, odlučujuća je za zaštitu prava građana pred sudovima.”.
Gender Centar Federacije BiH ovu obuku vidi kao strateški korak ka izgradnji pravednijeg društva zasnovanog na ravnopravnosti žena i muškaraca, uz nesebičnu podršku Evropske unije u realizaciji ovog važnog cilja.
Radionica je održana u okviru projekta EU4Inclusion, finansiranog od strane Evropske unije.