Od 21. do 22. oktobra, u Ženevi, u Švicarskoj, održan je regionalni pregledni sastanak „Peking+30“, koji su zajednički organizovali Ekonomska komisija UN-a za Evropu (UNECE) i UN-ova agencija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women). Događaju je prisustvovalo 56 predstavnika iz 150 zemalja članica, civilnog društva, mladih, akademskih krugova i stručnjaka iz Ekonomske komisije UN-a za evropsku regiju.

Predstavnica Gender Centra Federacije BiH dala je značajan doprinos u radu Delegacije Bosne i Hercegovine , te stručnu podršku šefici Delegacije BiH gospođi Samri Filipović Hadžiabdić, direktorici Agencije za ravnopravnost spolova BiH, MLJPIBIH. U zvaničnom govoru istaknuta je predanost Bosne i Hercegovine u sistemskom djelovanju u pravcu postizanja rodne ravnopravnosti, a koja je utemeljena na principima Pekinške deklaracije i Platforme za akciju. U institucionalnom kontekstu Bosne i Hercegovine, kontinuitet provođenja aktivnosti u domeni gender mainstreaminga zadržava svoj ključni značaj putem prepoznatljivih gender institucionalnih mehanizama primarano Agencije za ravnopravnost spolova BIH, i entitetskih gender centara. Također, istakla je postignuća i perspektive regionalnog i globalnog uvezivanja kao i značaj saradnje u tom kontekstu.

Treba napomenuti da su glavni trendovi u rodnoj ravnopravnosti, obnovljena posvećenost punoj implementaciji Pekinške deklaracije i akcione platforme, načini za ubrzanje osnaživanja žena i dovođenje do mirnih, pravednih i inkluzivnih društava, kao i žensko vodstvo te učešće u odlučivanju – bili u centru pažnje tokom svih diskusija.

Iduće godine se obilježava 30. godišnjica usvajanja Pekinške deklaracije i Platforme za akciju, a Bosna i Hercegovina podnijela je u roku Izvještaj o napretku u primjeni Pekinške deklaracije i Platforme za djelovanje u BiH u okviru procesa Peking +30 u kojem je detaljan pregled ostvarenog napretka, preostalih izazova i ključnih prioteta u narednom periodu.

Izvještaj o napretku izradila je Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Gender Centara Federacije BiH i Gender Centar Republike Srpske, na osnovu prikupljenih informacija nadležnih institucija Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, uz tehničku podršku kancelarije UN Women u Bosni i Hercegovini  a koji  je dostupan na stranicama:

https://www.unwomen.org/en/how-we-work/commission-on-the-status-of-women/csw69-2025/preparations;

BIH ovim Izvještajem još jednom iskazuje opredjeljenje za poboljšanje položaja žena i djevojčica u društvu, njihovo osnaživanje, kao i rodnu ravnopravnost u svim oblastima života i društva.

https://www.flickr.com/photos/98046700@N04/albums/72177720321391948/with/54082693199;